The Honda CBF1000F is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM, 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key feature. The Honda CBF1000F features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, giving reliable performance for your rides.
Routine service is important for ensuring your Honda CBF1000F performing at its best. Essential service parts consist of drive chains. With regular servicing, your CBF1000F will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 97.00 Nm (9,85 kgf-m or 71,14 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 220.0 kg (482,58 pounds) |
| Length: | 2176 mm (85,27 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |