The Moto Guzzi California Special Sport is a 4 stroke, Custom bike with a 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 72.40 HP (52,54 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is a key feature. The Moto Guzzi California Special Sport includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, giving consistent fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is essential to keep your Moto Guzzi California Special Sport operating reliably. Regular replacement items include clutch plates. With regular servicing, your California Special Sport will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 72.40 HP (52,54 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |