The MZ 125 RT is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
For longer journeys, the gas tank is a key feature. The MZ 125 RT includes a 13.50 litres (3,55 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, giving optimal performance on the road.
Regular maintenance is important for keeping your MZ 125 RT running smoothly. Regular replacement items comprise fuel filters. With the right parts, your 125 RT can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for MZ 125 RT Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.50 litres (3,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 133.0 kg (291,73 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |