The Piaggio Skipper ST 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.80 HP (6,37 kW)) @ 12000 RPM and a top speed of 98.0 km/h (60,60 mph)
For daily commuting, the tank size is an important feature. The Piaggio Skipper ST 125 is fitted with a 9.40 litres (2,47 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel management system, offering reliable mileage on the road.
Routine service is important for keeping your Piaggio Skipper ST 125 performing at its best. Common service items include spark plugs. Using quality components, your Skipper ST 125 can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Piaggio Skipper ST 125 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 8.80 HP (6,37 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 98.0 km/h (60,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.40 litres (2,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 108.0 kg (236,91 pounds) |
| Length: | 1855 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |