The Fantic Cabarello is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM, 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Fantic Cabarello operating reliably. Frequently replaced components comprise drive chains. Through proper maintenance, your Cabarello can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 17.00 Nm (1,69 kgf-m or 12,44 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |