The Honda SL 230 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 223.00 ccm (13,54 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a critical feature. The Honda SL 230 includes a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, offering good range for your adventures.
Regular maintenance is vital for maintaining your Honda SL 230 operating reliably. Common service items include batteries. Through proper maintenance, your SL 230 will sustain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13,54 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 2055 mm (80,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |