The Honda CA Rebel 125 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9500 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
For longer journeys, the tank size is an essential feature. The Honda CA Rebel 125 features a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, ensuring efficient efficiency during your journeys.
Proper upkeep is vital to maintain your Honda CA Rebel 125 operating reliably. Essential service parts include spark plugs. With the right parts, your CA Rebel 125 can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |