The Nipponia NC 90 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 110.00 ccm (6,68 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8000 RPM, 6.00 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Nipponia NC 90 is equipped with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, ensuring efficient fuel economy on the road.
Regular maintenance is key to maintain your Nipponia NC 90 in peak form. Frequently replaced components consist of air filters. Through proper maintenance, your NC 90 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Nipponia NC 90 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 110.00 ccm (6,68 cubic inches) |
| Power: | 6.70 HP (4,88 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 6.00 Nm (0,60 kgf-m or 4,38 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |