The Italjet Dragster D180LC is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 180.00 ccm (10,93 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 19.40 HP (14,13 kW)) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important factor. The Italjet Dragster D180LC is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, ensuring reliable efficiency for your adventures.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Italjet Dragster D180LC in top condition. Essential service parts comprise batteries. Through proper maintenance, your Dragster D180LC can maintain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Italjet Dragster D180LC Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R11 and the Rear Tyre size is 130/60 - R13 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 180.00 ccm (10,93 cubic inches) |
| Power: | 19.40 HP (14,13 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 109.0 kg (239,10 pounds) |
| Length: | 1775 mm (69,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |