The Yamaha TZR Race Replica is a 2 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 1.74 HP (1,29 kW)) @ 5500 RPM, 2.58 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential aspect. The Yamaha TZR Race Replica is fitted with a 13.80 litres (3,63 gallons) fuel tank, ensuring excellent efficiency for your adventures.
Preventative care is crucial to maintain your Yamaha TZR Race Replica in peak form. Popular maintenance parts include sprockets. Using quality components, your TZR Race Replica can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TZR Race Replica Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 1.74 HP (1,29 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 2.58 Nm (0,30 kgf-m or 1,89 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.80 litres (3,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 113.0 kg (247,85 pounds) |
| Length: | 2202 mm (86,27 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |