The Harley Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2 type of engine.
For weekend adventures, the fuel system is an essential consideration. The Harley Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport is equipped with a 17.80 litres (4,68 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, providing optimal efficiency for your adventures.
Regular maintenance is key to maintain your Harley Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport in peak form. Popular maintenance parts comprise spark plugs. With regular servicing, your FXDXI Dyna Super Glide Sport can keep delivering strong performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Harley Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 102.00 Nm (10,35 kgf-m or 74,82 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.80 litres (4,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 292.0 kg (640,48 pounds) |
| Length: | 2310 mm (90,45 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |