The Honda XR 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 61.00 HP (44,28 kW)) @ 6750 RPM, 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Honda XR 650 is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering excellent mileage during your journeys.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Honda XR 650 running smoothly. Common service items include oil filters. With the right parts, your XR 650 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 61.00 HP (44,28 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 67.00 Nm (6,77 kgf-m or 49,15 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 122.0 kg (267,66 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |