The Yamaha YZF 600 R Thundercat is a 4 stroke, Sport bike with a 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 100.10 HP (72,73 kW)) @ 11500 RPM, 65.80 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential consideration. The Yamaha YZF 600 R Thundercat includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, providing optimal range on the road.
Preventative care is important to maintain your Yamaha YZF 600 R Thundercat in top condition. Regular replacement items involve fuel filters. Using quality components, your YZF 600 R Thundercat will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 100.10 HP (72,73 kW)) @ 11500 RPM |
| Torque: | 65.80 Nm (6,67 kgf-m or 48,26 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |