The Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Carb is a 4 stroke, Custom bike with a 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 95.00 HP (69.3 kW, 151.87 Nm (15.5 kgf-m or 112.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a critical aspect. The Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Carb is equipped with a 13.72 litres (3,60 gallons) fuel tank, giving optimal range for your adventures.
Proper upkeep is essential for keeping your Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Carb in peak form. Essential service parts comprise drive chains. With the right parts, your Venom ProStreet 100 Carb can keep delivering dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Carb Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/80 - 21 and the Rear Tyre size is 250/80 - 18 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (99,50 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (69.3 kW |
| Torque: | 151.87 Nm (15.5 kgf-m or 112.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.72 litres (3,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 317.5 kg (696,50 pounds) |
| Length: | 2743 mm (107,46 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |