The Kawasaki ER 6n is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 6700 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an important factor. The Kawasaki ER 6n features a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, ensuring excellent performance for your rides.
Regular maintenance is key to maintain your Kawasaki ER 6n operating reliably. Popular maintenance parts include drive chains. Using quality components, your ER 6n will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ER 6n Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 71.07 HP (51,64 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 6700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |