The Kawasaki KZ1000 LTD is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1015.00 ccm (61,63 cubic inches) Four cylinder boxer, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM, 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 257.5 km/h (159,20 mph)
When out on the road, the fuel system is an essential consideration. The Kawasaki KZ1000 LTD includes a 13.60 litres (3,57 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, giving reliable fuel economy for your adventures.
Preventative care is crucial for keeping your Kawasaki KZ1000 LTD in peak form. Frequently replaced components include brake pads. Through proper maintenance, your KZ1000 LTD will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Four cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1015.00 ccm (61,63 cubic inches) |
| Power: | 85.00 HP (61,69 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.30 Nm (0,80 kgf-m or 6,07 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 257.5 km/h (159,20 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.60 litres (3,57 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1977 |
| Weight: | 240.0 kg (526,45 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Double disc |