The Blata Orgiami B1 is a 2 stroke, Pocket Bike bike with a Liquid cooled 39.80 ccm (2,42 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.08 HP (10,25 kW)) @ 12 RPM, 8.10 Nm (0.8 kgf-m or 6.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical aspect. The Blata Orgiami B1 comes with a 1.00 litres (0,26 gallons) fuel tank, delivering optimal efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is crucial for maintaining your Blata Orgiami B1 operating reliably. Popular maintenance parts consist of brake pads. With regular servicing, your Orgiami B1 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Blata Orgiami B1 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/65 - 6.5 and the Rear Tyre size is 110/50 - 6.5 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.80 ccm (2,42 cubic inches) |
| Power: | 14.08 HP (10,25 kW)) @ 12 RPM |
| Torque: | 8.10 Nm (0.8 kgf-m or 6.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 1.00 litres (0,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Pocket Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 25.0 kg (54,82 pounds) |
| Length: | 1100 mm (43,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |