The Izuka S125 is a 4 stroke, Scooter bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.00 HP (5.1 kW and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
Scheduled maintenance is key for maintaining your Izuka S125 operating reliably. Essential service parts comprise batteries. By using genuine parts, your S125 can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 1950 mm (76,42 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |