The Diamo Velux 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
When riding, the fuel system is a key factor. The Diamo Velux 150 comes with a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, providing good performance for your adventures.
Regular maintenance is necessary to keep your Diamo Velux 150 operating reliably. Popular maintenance parts involve brake pads. By using genuine parts, your Velux 150 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Diamo Velux 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 167.4 kg (367,16 pounds) |
| Length: | 2032 mm (79,60 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. ABS |
| Rear Brakes: | Double disc. ABS |