The Enfield Euro Classic 350 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5626 RPM, 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 2875 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For longer journeys, the gas tank is an essential factor. The Enfield Euro Classic 350 features a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and features a OHV fuel management system, providing reliable fuel economy for your rides.
Preventative care is vital for keeping your Enfield Euro Classic 350 operating reliably. Regular replacement items include air filters. With the right parts, your Euro Classic 350 will continue to deliver strong performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5626 RPM |
| Torque: | 27.00 Nm (2,79 kgf-m or 19,80 ft.lbs) @ 2875 RPM |
| Compression: | 7.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |