The Peugeot Geopolis is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.00 ccm (14,82 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 30.03 HP (21.9 kW and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important aspect. The Peugeot Geopolis comes with a 13.70 litres (3,60 gallons) fuel tank, offering consistent efficiency for your adventures.
Proper upkeep is key for keeping your Peugeot Geopolis in peak form. Regular replacement items include drive chains. Using quality components, your Geopolis can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Peugeot Geopolis Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14,82 cubic inches) |
| Power: | 30.03 HP (21.9 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.70 litres (3,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |