The Piaggio Liberty 200 is a 4 stroke, Scooter bike with a 197.90 ccm (12,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.50 HP (9,05 kW)) @ 6750 RPM, 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 98.0 km/h (60,60 mph)
When riding, the fuel system is a critical consideration. The Piaggio Liberty 200 includes a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, ensuring good performance on the road.
Routine service is important for maintaining your Piaggio Liberty 200 performing at its best. Regular replacement items consist of sprockets. With regular servicing, your Liberty 200 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 197.90 ccm (12,02 cubic inches) |
| Power: | 12.50 HP (9,05 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 98.0 km/h (60,60 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 107.0 kg (234,72 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |