The Aprilia Atlantic 400 Sprint is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 390.00 ccm (23,68 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7500 RPM, 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical feature. The Aprilia Atlantic 400 Sprint features a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel management system, ensuring good performance on the road.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your Aprilia Atlantic 400 Sprint in peak form. Common service items include drive chains. By using genuine parts, your Atlantic 400 Sprint can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Atlantic 400 Sprint Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 390.00 ccm (23,68 cubic inches) |
| Power: | 33.52 HP (24,38 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 37.00 Nm (3,78 kgf-m or 27,16 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 199.0 kg (436,51 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |