The Jawa 350 Chopper is a 2 stroke, Custom bike with a 350.00 ccm (21,25 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5250 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is necessary for keeping your Jawa 350 Chopper operating reliably. Frequently replaced components involve fuel filters. By using genuine parts, your 350 Chopper will sustain strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 350.00 ccm (21,25 cubic inches) |
| Power: | 23.00 HP (16,72 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |