The MV Agusta F4 1000 AGO is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.39 ccm (60,50 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 166.00 HP (120,59 kW)) @ 11750 RPM, 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 10200 RPM and a top speed of 300.9 km/h (186,07 mph)
When riding, the tank size is an important aspect. The MV Agusta F4 1000 AGO includes a fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, giving excellent mileage for your rides.
Routine service is important for keeping your MV Agusta F4 1000 AGO running smoothly. Regular replacement items include oil filters. With the right parts, your F4 1000 AGO can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta F4 1000 AGO Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 996.39 ccm (60,50 cubic inches) |
| Power: | 166.00 HP (120,59 kW)) @ 11750 RPM |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 10200 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 300.9 km/h (186,07 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 190.0 kg (416,71 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |