The Triumph Daytona 675 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 675.00 ccm (40,98 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12500 RPM, 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 11750 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is a key aspect. The Triumph Daytona 675 features a 17.40 litres (4,58 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel management system, ensuring reliable efficiency for your rides.
Preventative care is vital for maintaining your Triumph Daytona 675 operating reliably. Regular replacement items include brake pads. By using genuine parts, your Daytona 675 will continue to deliver great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Triumph Daytona 675 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 675.00 ccm (40,98 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 11750 RPM |
| Compression: | 12.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.40 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2010 mm (78,70 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |