The Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde is a 4 stroke, Touring bike with a Air cooled 96.00 ccm (5,83 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
During extended trips, the tank size is an essential feature. The Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde includes a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank, giving efficient performance for your rides.
Scheduled maintenance is crucial to keep your Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde performing at its best. Common service items involve oil filters. With regular servicing, your FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Gilde Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MT90 - B16 and the Rear Tyre size is MT85 - B16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 96.00 ccm (5,83 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 125.56 Nm (12,74 kgf-m or 92,14 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 366.5 kg (803,96 pounds) |
| Length: | 2497 mm (97,81 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |