The Lifan Smart 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 8000 RPM, 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
Preventative care is vital to keep your Lifan Smart 50 in peak form. Frequently replaced components consist of fuel filters. By using genuine parts, your Smart 50 will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Lifan Smart 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |