The Kymco People 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a 251.00 ccm (15,24 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 19.31 HP (14.1 kW and an unconfirmed top speed.
Preventative care is necessary to maintain your Kymco People 250 performing at its best. Essential service parts include oil filters. With regular servicing, your People 250 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are searching for Kymco People 250 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 251.00 ccm (15,24 cubic inches) |
| Power: | 19.31 HP (14.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | 2131 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |