The Aprilia Pegaso 650 Strada is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 659.00 ccm (40,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6250 RPM, 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important consideration. The Aprilia Pegaso 650 Strada is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, offering optimal efficiency for your adventures.
Routine service is necessary to maintain your Aprilia Pegaso 650 Strada running smoothly. Popular maintenance parts consist of brake pads. Through proper maintenance, your Pegaso 650 Strada can keep delivering great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 659.00 ccm (40,01 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |