The Veli 50 QT is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.43 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 48.0 km/h (29,65 mph)
During extended trips, the fuel system is a key factor. The Veli 50 QT features a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank, delivering optimal range on the road.
Proper upkeep is important for maintaining your Veli 50 QT in peak form. Popular maintenance parts include batteries. Using quality components, your 50 QT will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.43 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 48.0 km/h (29,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 72.0 kg (157,91 pounds) |
| Length: | 1700 mm (66,57 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |