The Ural Classic is a 4 stroke, Classic bike with a 650.00 ccm (39,46 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine.
This engine has 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5200 RPM, 47.00 Nm (4,78 kgf-m or 34,53 ft.lbs) @ 4800 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial to maintain your Ural Classic running smoothly. Frequently replaced components consist of brake pads. Through proper maintenance, your Classic will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 650.00 ccm (39,46 cubic inches) |
| Power: | 32.00 HP (23,28 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 47.00 Nm (4,78 kgf-m or 34,53 ft.lbs) @ 4800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 340.0 kg (745,85 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |