The Enfield Bullet 350 is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 346.00 ccm (21,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 3000 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
For daily commuting, the gas tank is a critical aspect. The Enfield Bullet 350 is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank and utilizes a OHV fuel injection system, delivering reliable performance during your journeys.
Proper upkeep is key for keeping your Enfield Bullet 350 in top condition. Frequently replaced components involve sprockets. Through proper maintenance, your Bullet 350 can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are searching for Enfield Bullet 350 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.25 - 19 and the Rear Tyre size is 3.25 - 19 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 346.00 ccm (21,00 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13,03 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 7.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 163.0 kg (357,60 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |