The Suzuki Address 110 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 113.00 ccm (6,87 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.92 HP (7.2 kW, 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important consideration. The Suzuki Address 110 comes with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, offering good mileage on the road.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Suzuki Address 110 performing at its best. Popular maintenance parts consist of air filters. Using quality components, your Address 110 will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 113.00 ccm (6,87 cubic inches) |
| Power: | 9.92 HP (7.2 kW |
| Torque: | 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | 6.8:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 93.0 kg (203,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |