The Qlink Legend 250 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 233.00 ccm (14,15 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 18.00 HP (13.1 kW, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential aspect. The Qlink Legend 250 is equipped with a 12.11 litres (3,18 gallons) fuel tank, ensuring excellent mileage on the road.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Qlink Legend 250 performing at its best. Common service items comprise clutch plates. Through proper maintenance, your Legend 250 will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Qlink Legend 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 233.00 ccm (14,15 cubic inches) |
| Power: | 18.00 HP (13.1 kW |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.11 litres (3,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 163.7 kg (359,00 pounds) |
| Length: | 2149 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |