The Bajaj Discover DTS i is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.70 HP (8,46 kW)) @ 8000 RPM, 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the tank size is a key feature. The Bajaj Discover DTS i comes with a 7.70 litres (2,02 gallons) fuel tank, providing good efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is key to maintain your Bajaj Discover DTS i in top condition. Popular maintenance parts consist of clutch plates. Using quality components, your Discover DTS i will sustain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 11.70 HP (8,46 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 10.80 Nm (1,09 kgf-m or 7,96 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.70 litres (2,02 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 129.0 kg (282,98 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |