The MV Agusta F4 SPR is a 4 stroke, Sport bike with a 749.40 ccm (45,50 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 143.00 HP (103,88 kW)) @ 13000 RPM, 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 11000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important factor. The MV Agusta F4 SPR features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering good fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your MV Agusta F4 SPR running smoothly. Popular maintenance parts consist of batteries. Using quality components, your F4 SPR will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.40 ccm (45,50 cubic inches) |
| Power: | 143.00 HP (103,88 kW)) @ 13000 RPM |
| Torque: | 80.00 Nm (8,16 kgf-m or 58,71 ft.lbs) @ 11000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 188.0 kg (412,43 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |