The Triumph Adventurer is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 885.00 ccm (53,73 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM, 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 4800 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Triumph Adventurer in top condition. Common service items include oil filters. Using quality components, your Adventurer will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 885.00 ccm (53,73 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 72.00 Nm (7,26 kgf-m or 52,83 ft.lbs) @ 4800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 225.0 kg (493,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |