The Ural Lux is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 649.00 ccm (39,40 cubic inches) Two cylinder boxer, 2 Valve type of engine.
This engine has 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5800 RPM, 40.20 Nm (4,08 kgf-m or 29,55 ft.lbs) @ 5100 RPM and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is necessary to maintain your Ural Lux performing at its best. Regular replacement items include brake pads. Using quality components, your Lux can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39,40 cubic inches) |
| Power: | 23.50 HP (17,11 kW)) @ 5800 RPM |
| Torque: | 40.20 Nm (4,08 kgf-m or 29,55 ft.lbs) @ 5100 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 310.0 kg (679,98 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |