The Honda Rebel 250 EDRebel 250 G is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 234.00 ccm (14,21 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8250 RPM, 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Honda Rebel 250 EDRebel 250 G running smoothly. Frequently replaced components consist of sprockets. With the right parts, your Rebel 250 EDRebel 250 G will keep providing dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 234.00 ccm (14,21 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12,34 kW)) @ 8250 RPM |
| Torque: | 18.00 Nm (1,79 kgf-m or 13,23 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 141.0 kg (309,35 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |