The Bajaj Kristal is a 4 stroke, Scooter bike with a 95.00 ccm (5,77 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.21 HP (5,27 kW)) @ 7500 RPM, 7.66 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
During extended trips, the tank size is an essential aspect. The Bajaj Kristal features a 4.50 litres (1,18 gallons) fuel tank, ensuring good mileage for your rides.
Regular maintenance is important to maintain your Bajaj Kristal running smoothly. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With the right parts, your Kristal will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Bajaj Kristal Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 10 4PR - - and the Rear Tyre size is so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 95.00 ccm (5,77 cubic inches) |
| Power: | 7.21 HP (5,27 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.66 Nm (0,80 kgf-m or 5,67 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 4.50 litres (1,18 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |