The Yamaha MT 01 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1670.00 ccm (101,39 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 88.90 HP (64,58 kW)) @ 4750 RPM, 150.30 Nm (15,22 kgf-m or 110,35 ft.lbs) @ 3750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key factor. The Yamaha MT 01 is equipped with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a OHV fuel injection system, giving reliable fuel economy during your journeys.
Preventative care is key for ensuring your Yamaha MT 01 in top condition. Frequently replaced components involve air filters. Through proper maintenance, your MT 01 will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Yamaha MT 01 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1670.00 ccm (101,39 cubic inches) |
| Power: | 88.90 HP (64,58 kW)) @ 4750 RPM |
| Torque: | 150.30 Nm (15,22 kgf-m or 110,35 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Compression: | 8.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2185 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |