The Enfield 650 Super Bullet is a 4 stroke, Classic bike with a 624.00 ccm (37,89 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 30.00 HP (21,79 kW)) @ 5500 RPM, 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital for ensuring your Enfield 650 Super Bullet operating reliably. Essential service parts include air filters. With the right parts, your 650 Super Bullet can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 624.00 ccm (37,89 cubic inches) |
| Power: | 30.00 HP (21,79 kW)) @ 5500 RPM |
| Torque: | 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 175.0 kg (383,87 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake |
| Rear Brakes: | Expanding brake |