The Kymco Xciting AFI 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 249.10 ccm (15,12 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 16.00 HP (11,64 kW)) @ 8200 RPM, 20.70 Nm (2,09 kgf-m or 15,22 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important factor. The Kymco Xciting AFI 250 is fitted with a 12.80 litres (3,36 gallons) fuel tank and employs a OHC fuel control system, giving consistent performance for your adventures.
Preventative care is crucial for maintaining your Kymco Xciting AFI 250 running smoothly. Regular replacement items comprise fuel filters. With the right parts, your Xciting AFI 250 can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Kymco Xciting AFI 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 150/70 - 14 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.10 ccm (15,12 cubic inches) |
| Power: | 16.00 HP (11,64 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 20.70 Nm (2,09 kgf-m or 15,22 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.80 litres (3,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |