The Peugeot Geopolis 250 Premium is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 244.30 ccm (14,84 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 22.00 HP (16.1 kW and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the tank size is an essential consideration. The Peugeot Geopolis 250 Premium is fitted with a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank, providing good range for your rides.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Peugeot Geopolis 250 Premium in peak form. Regular replacement items consist of oil filters. With the right parts, your Geopolis 250 Premium will sustain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Geopolis 250 Premium Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 140/60 - 14 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 244.30 ccm (14,84 cubic inches) |
| Power: | 22.00 HP (16.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 159.0 kg (348,75 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |