The Ducati 900 SS Carenata is a 4 stroke, Sport bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 79.00 HP (57,41 kW)) @ 7500 RPM, 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 225.0 km/h (139,10 mph)
When riding, the tank size is a critical feature. The Ducati 900 SS Carenata is fitted with a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank, delivering good efficiency for your rides.
Preventative care is vital for keeping your Ducati 900 SS Carenata operating reliably. Frequently replaced components involve batteries. With the right parts, your 900 SS Carenata will continue to deliver strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ducati 900 SS Carenata Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 170/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 79.00 HP (57,41 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 76.00 Nm (7,66 kgf-m or 55,82 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 225.0 km/h (139,10 mph) |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |