The Keeway XRAYe 50 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 6.30 HP (4,58 kW)) @ 8500 RPM, 5.70 Nm (0,60 kgf-m or 4,18 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
During extended trips, the tank size is a critical factor. The Keeway XRAYe 50 is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, providing efficient fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is necessary for maintaining your Keeway XRAYe 50 in top condition. Regular replacement items involve fuel filters. Through proper maintenance, your XRAYe 50 can maintain strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Keeway XRAYe 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 21 and the Rear Tyre size is so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 6.30 HP (4,58 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 5.70 Nm (0,60 kgf-m or 4,18 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 86.0 kg (188,65 pounds) |
| Length: | 2035 mm (79,70 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |