The Honda CBR 900 RR Fireblade 954 RR is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 954.00 ccm (57,92 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 151.00 HP (109,65 kW)) @ 11250 RPM, 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential factor. The Honda CBR 900 RR Fireblade 954 RR features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, offering optimal range for your rides.
Scheduled maintenance is key for keeping your Honda CBR 900 RR Fireblade 954 RR operating reliably. Frequently replaced components include spark plugs. With the right parts, your CBR 900 RR Fireblade 954 RR will sustain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Honda CBR 900 RR Fireblade 954 RR Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 190/50 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 954.00 ccm (57,92 cubic inches) |
| Power: | 151.00 HP (109,65 kW)) @ 11250 RPM |
| Torque: | 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 168.0 kg (368,55 pounds) |
| Length: | 2025 mm (79,30 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |