The Aprilia Pegaso IE 650 is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 651.80 ccm (39,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 47.00 HP (34,13 kW)) @ 6500 RPM, 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a critical aspect. The Aprilia Pegaso IE 650 is fitted with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, giving good efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Aprilia Pegaso IE 650 in peak form. Regular replacement items involve sprockets. By using genuine parts, your Pegaso IE 650 will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Pegaso IE 650 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 651.80 ccm (39,57 cubic inches) |
| Power: | 47.00 HP (34,13 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 58.00 Nm (5,87 kgf-m or 42,59 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 9.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |