The Linhai 150 GY is a 4 stroke, Trial bike with a Air cooled 149.40 ccm (9,07 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.73 HP (9,25 kW)) @ 9500 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is vital to keep your Linhai 150 GY in peak form. Frequently replaced components consist of batteries. With regular servicing, your 150 GY can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.40 ccm (9,07 cubic inches) |
| Power: | 12.73 HP (9,25 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Trial |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 112.0 kg (245,67 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |